Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Jednym z priorytetów Lasów Państwowych jest edukacja leśna społeczeństwa. Nasz oferta edukacyjna skierowana jest do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, aby upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Zapraszamy do Dziupli Ekologicznej, gdzie obejrzysz m.in. samca jelenia z pokaźnym porożem, wilka, bobry, lisa, zająca , sarnę- rogacza,  borsuka, czy wydrę. Eksponaty ukazane są w naturalnym dla tych zwierząt środowisku. W Dziupli możesz posłuchać odgłosów zwierząt naszych lasów zobaczyć bogatą kolekcję owadów szkodliwych dla lasu, nauczyć rozpoznawać tropy zwierząt. Po Dziupli oprowadzi Cię sympatyczny leśnik lub leśniczka opowiadając ciekawostki o roślinach i zwierzakach, które możesz podziwiać w naszym regionie.

Typowe zajęcia trwają godzinę, a maksymalna grupa zwiedzających mogąca skorzystać z naszej oferty to 25 osób. Nasza izba edukacyjna położona jest nad Jeziorem Leśnym przy ul. Czarnobór 1 (przy Nadleśnictwie). Jeśli chcesz, przygotujemy dla Ciebie ognisko za darmo, gdzie w sposób bezpieczny dla Lasu po zajęciach będziesz mógł się posilić i miło spędzić czas. 
 
Zapraszamy na ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa
 
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Jezioro Leśne" - 2 km 
Forma zwiedzania: pieszo - 1,5 godz., rowerem - 40 min. 
Szlak prowadzi lasem, który ciągnie się wzdłuż południowej, zachodniej i północnej linii brzegowej Jeziora Leśnego (143,8 m n.p.m., pow. 17,7 ha, gł. 5 m). Trasę wędrówki wyznaczają tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się wiele o hodowli i ochronie lasu, o cyklu życia lasu, o leśnych zwierzętach i roślinach chronionych, jak również o tym, dlaczego leśnicy wycinają drzewa. Brzegi urozmaicają stare dęby, buki, modrzewie, olsze oraz liczne rośliny wodne i przybrzeżne. Zwiedzanie tej ścieżki warto połączyć z wizytą w "Dziupli Ekologicznej" przy Nadleśnictwie Czarnobór. Na trasie wyznaczono miejsce na ognisko.. 
 
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Na dawnym poligonie" - 9 km 
Forma zwiedzania: pieszo lub rowerem.
Ścieżka biegnie od okolic byłego cmentarza radzieckiego w Bornem Sulinowie do leśniczówki nad jeziorem Przełęg. Aby w pełni skorzystać z jej walorów edukacyjnych najlepiej przemierzyć ją bez pośpiechu, pieszo lub rowerem. Będzie to okazja do poznania ciekawego środowiska - otwartych przestrzeni popoligonowych, które odważnie zasiedlają rośliny i zwierzęta. Tempo naturalnych zmian przyspieszyli leśnicy, odpowiednio przygotowując glebę i zalesiając ten obszar. Szczegóły dotyczące lokalnie występujących gatunków zwierząt i roślin, a także prac prowadzonych przez leśników wyjaśniają tablice edukacyjne umieszczone przy szlaku.