Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe dokarmianie

Zima to czas kiedy leśne stworzenia wymagają troski i pomocy ze strony człowieka, dlatego Nadleśnictwo Czarnobór prowadzi systematyczne dokarmianie ptaków oraz zwierzyny leśnej. Szczególnie uciążliwe dla zwierząt warunki panują, gdy las pokryje biały puch.

Dokarmiając ptaki zimą musimy pamiętać, aby wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy. Aby ptakom pomagać, a nie szkodzić należy systematycznie czyścić karmniki z pozostałości ziarna i ptasich odchodów. Mniej pracochłonną formą dokarmiania jest wywieszanie „ptasich pyz". Pracownicy Nadleśnictwa Czarnobór podczas zimy wywieszają karmę dla ptaków w postaci ptasich pyz i wysypują mieszanki zbóż w karmnikach.

Czas zimy jest szczególnie trudnym okresem dla zwierzyny leśnej. Brak dostępu do pokarmu oraz wody stwarza zagrożenie dla przetrwania mieszkańców lasu, którzy narażeni są na głód i mróz. Aby nie dopuścić do spadku liczebności zwierząt leśnicy oraz myśliwi prowadzą akcję dokarmiania oraz udostępniania pokarmu dla zwierzyny leśnej. Dzięki dokarmianiu oprócz zaspakajania potrzeb pokarmowych zwierzyny możemy ograniczyć rozmiar szkód powodowanych w okresie zimy w uprawach i młodnikach.

Najważniejszym okresem dokarmiania jest koniec zimy kiedy następuje wzrost zapotrzebowania zwierzyny płowej na pożywienie spowodowany m.in. wzrostem poroża u samców oraz rozwojem płodu u samic.

W sezonie zimowym jelenie mają problem ze zdobyciem pokarmu i przestawiają się na tzw. spałowanie żywych drzewek, najczęściej sosnowych, które polega na ogryzaniu drzewka z cienkiej kory oraz łyka. Na skutek spałowania dochodzi do uszkodzenia, a czasem nawet zamierania młodych drzewek w następnym sezonie wegetacyjnym. Aby ograniczyć to zjawisko Nadleśnictwo Czarnobór corocznie wykłada drzewa do spałowania, jako zabieg mający na celu udostępnienie pokarmu jeleniowatym. Drzewa wyznaczone do wycięcia w roku bieżącym pozostawiane są w sezonie zimowym przez kilka tygodni po ścięciu na gruncie. Dzięki takim zabiegom zwiększa się baza żerowa dla zwierzyny przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na żywe drzewka w młodnikach. Jest to bardzo praktyczny sposób pomocy zimowej dla zwierzyny, dla której spałowanie leżących sztuk jest łatwiejsze i bardziej efektywne niż drzew stojących.