Lista aktualności Lista aktualności

Akcja IX Grzybobranie TPL 2017

W sobotę 7 października br. urodzaj grzybów dopisał uczestnikom akcji „IX Grzybobranie TPL 2017”.

Tegorocznymi organizatorami akcji były Nadleśnictwa Czarnobór, Borne Sulinowo i Czaplinek, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Zespół Szkół w Bornem Sulinowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska” w Złocieńcu, Stowarzyszenie „Wyprzedzić czas” w Bornem Sulinowie, Stowarzyszenie „ATUT” w Szczecinku oraz Klub Seniora i Koło Emerytów z Czaplinka.

Celem Grzybobrania było:

  1.  popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
  2.  integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
  3.  promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

Data tegorocznej akcji Grzybobrania pozwoliła również na aktywne uczczenie przypadającego 10 października „Święta Drzewa”. Uczestnicy akcji rozpoczęli dzień od uroczystego posadzenie trzech pamiątkowych drzewek przed siedzibą Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Miłorząb dwuklapowy, klon czerwony i kalina koralowa będą z pewnością piękną ozdobą ośrodka, a ich obecność pozwoli na wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców oraz odwiedzających to miejsce gości.

Następnie uczestnicy akcji przejechali na miejsce biwakowania nad Jeziorem Pile w Leśnictwie Liszkowo w Nadleśnictwie Borne Sulinowo, gdzie o godz. 10:00 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie „IX Grzybobrania TPL”.

Uczestnicy akcji wysłuchali instruktażu dotyczącego rozpoznawania oraz sposobu zbioru grzybów przeprowadzonego przez grzyboznawców z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku panią Teresę Przekwas i pana Wiesława Kulika. Grzybiarze otrzymali mapki z zaznaczonym obszarem grzybobrania i udali się na półtoragodzinny zbiór grzybów do lasu.

Wzorem lat ubiegłych Grzybobranie odbyło się w formie konkursu, który oceniany był w dwóch kategoriach:

- kategoria I – „ZESPÓŁ” czyli pensjonariusz DPS lub podopieczny Stowarzyszenia ATUT wraz z dwojgiem uczniów,

- kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE”.

Po upływie wyznaczonego czasu Komisja Konkursowa zważyła przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama i przeliczyły na punkty. Ocenie podlegały następujące grzyby jadalne: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny.

Łącznie udało się zebrać ponad 34 kg grzybów podlegających ocenie. W lesie rosły także inne niż wymienione w regulaminie grzyby jadalne, które zbieracze z radością zabrali do domów.

Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Następnie przeprowadzono konkursy sprawnościowe tj.: strzał z łuku, strzał z wiatrówki oraz rzut podkową. Grzybiarze mogli rywalizować również wiedzą przyrodniczą w konkursach: „Rozpoznawanie zwierząt” i „Jeden z dziesięciu”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych konkursów.

Najwięcej grzybów zebrali w Kat. I "Zespół" – Tomasz Pisarski, Michał Jarosz i Filip Sędziejewski (5 kg), oraz w Kat. II "Indywidualni zbieracze" – Władysław Niedzielski (4,18 kg).

Przyznano również cztery nagrody specjalne – dla najstarszego i najmłodszego grzybiarza, dla twórcy tegorocznego logotypu Grzybobrania oraz wykonawcy pięknych drewnianych statuetek grzybów. W „IX Grzybobraniu TLP” wzięło udział ok. 120 osób.

Akcję zakończyło uroczyste wręczenie nagród oraz podsumowanie wygłoszone przez przedstawicieli organizatorów.